Viss, kas mums jāzina par smaragdiem
25 Maijs 2021
Lai gan zaļa krāsa patīk ne katram, taču smargdi ir pilnīgi īpatnīga dārgakmens šķira. Smaragdi ar savu bagātīgu zilganu nokrāsu krietni pārspēj tādus dārgakmeņus kā peridots un turmalīns. Jau tikai smaragda nosaukums daudziem asociējas ar bagātību, greznību un kaut ko maģisku. Tātad, ļoti interesanti par smaragdiem pastāstīt krietni vairāk.
Interesanti fakti par smaragdiem
- Smaragds nokļūst starp četriem vislabāk vērtējamiem dārgakmeņiem. Pārējie trīs ir rubīns, safīrs un dimants.
- Smaragda cietība pēc Mosa skalas ir 7,5-8. Lai gan tie ir izturīgi dārgakmeņi, smaragdiem ir tieksme plaisāt, tapēc dēļ lielāka riska tie kļūst krietni dārgāki, ja vēlams smaragdus inkrustēt juvelierizstrādājumos.
- Smaragds ir minerāla berila variācija.
- Smaragdam tā zaļu krāsu sniedz hroma un vanādija jonu piemaisījumi.
- Smaragds ir maija mēnesī dzimušo cilvēku akmens. Tas ir arī tradicionāla dāvana 20-jai 35-jai un 55-jai kāzu gadadienai ASV.
- 1 karāta smaragds izskatās lielāks nekā 1 karāta dimants, jo tā blīvums ir mazāks.
- Kolumbijā izdabū visvairāk smaragdu un to sastāda vairāk nekā 50% no visas smaragda ieguves visā pasaulē.
Smaragdu vēsture
- Senākie smaragdi ir apmēram 2,97 miljardu gadu vecuma.
- Pirmie zināmie smaragdi tika izrakti Ēģiptē apmēram 1500. g. pirms Kristus dzimšanas.
- Viens no iecienītākajiem Ēģiptes karalienes Kleopatras dārgakmeņiem bija smaragds.
- Smaragdus XVI gadsimtā pirmo reizi izraka spāņi Dienvidamerikā. Tomēr inki tos izmantoja krietni agrāk nekā tos izraka spāņi.
- Spāņi Eiropā un Azijā tirgoja smaragdus, mainot tos pret cēliem metaliem un tas atvēra durvis un pasaules smaragdu tirdzniecībai.
- Sintētiskie safīri un rubīni pirmo reizi tika izveidoti 1907. gadā., tomēr sintētiskie smaragdi pirmo reizi parādījās pasaulē tikai 1935. gadā. Tos izveidoja amerikāņu ķīmiķis Kerols Čathams.
- Smaragdi pirmo reizi tika atklāti Z. Amerikā, Jukonas teritorijā 1997. gadā, lai gan lielākās smaragda krātuves ASV un turpmāk uz ziemeļiem joprojām ir ļoti retas.
Smaragdu vērtība
- Augstākās kvalitātes smaragdi var būt vairāk vērti nekā dimanti.
- Vairums smaragdos ir tam īstu inklūzu vai „nepilnību“, un smaragdi, kuriem nav nekādu inklūzu ir vienkārši nevainojami, ir ļoti reti. Vietā termina „nepilnība“ pircēji parasti smaragda unklūzes ieciena nosaukt par terminu „vidinis jardin“ („dārzs“ franču valodā).
- Krāsa, caurspīdīgums, griezums un karātu skaitlis ir četri kritēriji, pēc kuriem nosaka smaragda vērtību. No šiem kritērijiem vissvarīgākais ir krāsa. Labākā krāsa tiek uzskatīta ja ir vienmērīgs piesātinājums un vienmērīga sadalīšanās savā starpā spilgti zaļa.
- Vērtīgi augstas kvalitātes smaragdi ir ļoti caurspīdīgi un nav pārāk tumši vai pārāk spilgti. Zaļš berils, kura krāsa ir pārāk gaiša, daži gemoloģijas speciālisti nevar pieņemt to par smaragdu.
- Gemologi dimantu caurspīdumu vertē, izmantojot 10x palielināmo stiklu. Tostarp smaragdu caurspīdīgums tiek noteikts ar pliku aci.
Smaragda simbolika
- Senajos laikos bija ticams, ka smaragdu uzlikot zem mēles var paskatīties uz nākotni.
- Tika uzskatīts, ka smaragdi aizsargā pret atmiņas zudumu un stiprina intuīciju.
- Vēlaties būt pārliecināti, ka tas, ko saka jūsu otrā puse, ir taisnība? Toreiz tika uzskatīts, ka smaragdi darbojas kā tas īstais patiesības eliksīrs, palīdzošs saprast, vai otrās puses zvēresti un vārdi ir patiesība, vai galu galā meli.
- Relaksējoša un nomierinoša smaragda krāsa toreizējiem gravēšanas speciālistiem palīdzēja atpūtināt savas acis pēc ilgi notikušā lielas sakrāšanās un koncentrēšanās pieprasītā darba.
Mēs ceram, ka šie fakti padarīja bagātas jūsu zināšanas, un ja vēlaties vēl vairāk uzzināt par juvelierizstrādājumumiem, piedāvājam iepazīties ar vēl vairāk faktiem no juvelierizstrādajumu pasaules.
Autors:
Mantas Rimkus